Меню сайту
Форма входу
Головна » 2018 » Травень » 17 » "Духівник Путіна" став митрополитом. Це відкриває йому шлях до патріаршества
21:47
"Духівник Путіна" став митрополитом. Це відкриває йому шлях до патріаршества

"Духівник Путіна" став митрополитом. Це відкриває йому шлях до патріаршества

Один з найвідоміших діячів православної церкви, глава Патріаршої ради з культури і намісник Стрітенського монастиря єпископ Тіхон (Шевкунов) отримав нову посаду - митрополита Псковського і Парховского. Це підвищення дасть йому формальне право у майбутньому висуватися на пост патріарха.

Про нову посаду єпископа Тiхона було оголошено за підсумками засідання Священного церковного синоду - керівного органу РПЦ.

За Шевкуновим буде збережена посада секретаря патріаршого культурного ради, розповів Російській службі Бі-бі-сі прес-секретар Патріарха Кіріла Алєксандр Волков. Чи залишиться Шевкунов намісником Стрітенського монастиря і ректором Стрітенської семінарії, поки невідомо. "Це залишається на подальший розсуд патріарха, оскільки він керує всіма ставропігійними монастирями", - сказав Волков.

Він відмовився розповідати про те, як відбувалося призначення Шевкунова і чи було воно запланованим, пояснивши це тим, що засідання Синоду проходять "за зачиненими дверима".

"Владика Тіхон повинен закінчити справи в Москві, він був керуючим західним вікаріанством і, мабуть, продовжить ним займатися, поки не буде призначено нового керівника. Зрозуміло, що обсяг його піклуваннь у Москві великий і йому потрібен час для того, щоб влаштувати все справи" , - повідомив Волков.

Хто такий Тіхон Шевкунов?
Тіхон (в миру - Гєоргій Шевкунов) - один з найвідоміших діячів РПЦ.

У ЗМІ Шевкунов згадується як духівник президента Росії Владіміра Путіна і наближена до нього людина. У 2017 році телеканал "Дождь" розповідав, що владика Тіхон дружить з представниками російської бізнес-еліти і керівництвом ФСБ. Однак сам Шевкунов неодноразово заявляв, що не є духовним батьком президента і лише трохи з ним знайомий.

Тіхон Шевкунов відомий як творець історичних виставок "Росія - моя історія", які відкрилися у 16 російських містах. Він також є головним редактором сайту "Православие.ру", одного з найпопулярніших інтернет-ресурсів про православ'я.

З ім'ям Шевкунова як керівника Патріаршої ради з культури пов'язували багато процесів, що відбувалися в російській культурному житті. Він добре знайомий з міністром культури Владіміром Мєдінським, останній у інтерв'ю Бі-бі-сі називав Шевкунова міністром культури Російської православної церкви і одним з найглибших і освічених людей.

Також Шевкунова згадували у зв'язку з кримінальною справою відносно режисера Кіріла Сєрєбрєннікова у 2017 році. Після того, як Великий театр переніс прем'єру балету Сєрєбрєннікова "Нурієв", головний редактор радіо "Ехо Москви" Алєксєй Вєнєдіктов заявив, що за цим рішенням стояв владика Тіхон. За словами Вєнєдіктова, йому нібито не сподобалася постановка про дисидента-гомосексуала, про що він повідомив міністру культури Владіміру Мєдінському. Шевкунов заявив тоді, що Вєнєдіктов "бреше, як млинці пече".

Після цього телеканал "Дождь" з посиланням на джерела в ФСБ повідомив, що Шевкунов був ініціатором кримінального переслідування Сєрєбрєннікова, проти якого було заведено справу про шахрайство. Владика Тіхон відкидав свою причетність до цієї справи і заявив, що хотів би подивитися фільми режисера.

Шевкунов також активно критикував фільм Алєксєя Учітєля "Матильда", проти якого вела кампанію депутат Наталія Поклонська і виступали багато представників церкви. "Дождь" також пов'язував Шевкунова з протестами православних активістів проти цього фільму.

Шлях в патріархи
Експерти відзначали, що зростаючий вплив Шевкунова може означати його претензії на пост патріарха.

У 2017 році версію про те, що Тіхон планує стати патріархом, публічно висунув і Вєнєдіктов. Сам Шевкунов на це відповів, що не може очолити РПЦ, оскільки він не є правлячим архієреєм. "Змушений нагадати, що, за статутом РПЦ, патріархом може бути обраний лише архієрей, не менше п'яти років самостійно керуючий єпархією", - відповів він Вєнєдіктову.

Тепер у Шевкунова з'явилася своя єпархія. У разі, якщо діючий патріарх помре або добровільно залишить посаду, Шевкунов, отримавши в Псковській єпархії необхідний для висування досвід, зможе претендувати на пост глави РПЦ.

"Він не схожий на нинішнього патріарха, а нинішнє патріаршество викликає жорстку алергію практично у всіх церковних людей Тому ніхто схожий на нинішнього патріарха шансів не має, я вважаю. Серед людей, що мають своє обличчя і не схожих, владика Тіхон, - найбільш яскрава фігура" , - вважає православний публіцист, диякон Андрєй Кураєв.

Він додав, що Псков - це "духовна батьківщина" Шевкунова: там він в 1980-х роках провів кілька років послушником Псково-Печерського монастиря. Псковська митрополія також вважається однією з найбагатших через наявність цього відомого монастиря.

Псковська єпархія також вважається статусною. Наприклад, саме з неї пішла концепція "Москва - Третій Рим", говорить релігієзнавець Роман Лункін. Цю концепцію було сформовано у XVI столітті старцем Спасо-Єлеазарівського монастиря Філофеєм, який поставив московського князя у один ряд з римським імператором Костянтином Великим.

Призначення Шевкунова митрополитом був давно очікуване, вважає релігієзнавець. "Шевкунов переріс посаду простого вікарія патріарха в Москві і проявив загальноросійські амбіції", - вважає експерт. Він додав, що митрополит може на постійній основі брати участь у засіданнях Вищого синоду РПЦ і самостійно керувати своєю єпархією, а не бути "помічником патріарха".

«Будучи митрополитом, Тихон вже не в такій мірі підпорядковується патріарху. Після митрополита можна стати тільки патріархом. Всі свої ідеологічні впливи Тихон Шевкунов навіть примножить, оскільки його місце в церковній ієрархії значно підвищиться, і ніщо не завадить йому давати інтерв'ю, писати книги і говорити про важливість історичної державної традиції, яка у тому числі належить президенту Путіну", - підсумував Лункін.

Подалі від Москви
Втім, є й інша версія нового призначення Шевкунов. Телеканал "Дождь" розповідав, що у Шевкунова склалися непрості відносини з чинним патріархом Кірілом: останній нібито навіть ревно ставився до заходів за участю Тіхона.

Незважаючи на формальне підвищення, тепер Тіхон виявиться територіально далі від столиці, а значить, далі від федеральних органів влади і загальноросійського порядку денного.

«Якщо ж близької перспективи патріаршества немає, то переміщення Тіхона можна розглядати як дуже почесне, але видалення з Москви на провінційну кафедру. У минулому році ходили чутки, що Тіхон може бути переміщений до Петербурга і стане постійним членом Синоду, що дозволило б йому часто бувати у столиці і увійти у число вищих керівників церкви - але цей проект реалізовано не було», - прокоментував в телеграм-каналі Центру політичних технологій політолог Алєксєй Макаркін.

За його словами, сан митрополита за Кіріла було сильно девальвовано. "Якщо раніше це був свого роду елітний клуб, то зараз митрополитами стали архієреї з численних регіональних центрів. Це продумана політика Кирила, спрямована на зниження впливу митрополитів і, відповідно, посилення власної ролі в церкві", - прокоментував експерт.

Анастасія Голубєва

https://www.bbc.com

Тихон Другий. Рунет про ймовірного спадкоємця патріарха Кіріла

Доки громадськість обговорювала долю Віталія Мутко і Алєксєя Кудріна, по-своєму дуже важливе призначення відбулося не в урядовому, а у церковному середовищі.

Священний Синод обрав намісника Стрітенського монастиря отця Тіхона (Шевкунова) митрополитом Псковським і Порховском.

Однак більшість коментаторів сходяться на тому, що для "духівника Путіна" Псковська кафедра - проміжний етап на шляху до значно більших вершин.

Ольга Рощіна:

Сердешному Пскову постійно дістаються якісь виняткові мракобіси ...

Єгор Холмогоров:

Взагалі за 2,5 роки із вікаріїв у митрополити - це практично безпрецедентна церковна кар'єра.

Я знаю лише одни, ще більш стрімкий випадок. Митрополит Філарет (Вознєсєнскій). У 1963 році - єпископ Брісбенський, вікарій Сіднейської єпархії. У 1964 році митрополит Нью-Йоркський і Східноамериканський, першоієрарх РКПЦ. Але там існувала зовсім інша ситуація - вибори митрополита зайшли у глухий кут, і тоді виникла ідея (її запропонував св. Іоанн Шанхський, який був одним із кандидатів) вибрати молодшого по хіротонії і дуже шанованого о.Філарета, який вивів свою паству з комуністичного Китаю, де його ледве не убили.

Показово, що у 2006 році, Тіхону передали для патріарха Алєксія облачення митрополита Філарета.

Для регулярної церковної кар'єри таке сходження за 2,5 року від архімандрита до митрополита у новітній час практично неймовірне і свідчить насамперед про цілком особливе значення вл. Тіхона для наших церкви і суспільства.

Андрєй Кураєв:

Статут РПЦ не дозволяє вікарному єпископу бути кандидатом на патріарший престол. Досвід управління митрополита теперь у вл. Тіхона буде. Сподіваюсь, що багаторічний. Вважаю, що за наступні роки він не втратить теперішній статус "лідера народних симпатій".

Також вважаю, що краще б йому було стати главою РПЦ у післяпутінські роки.

Іван Куріла:

Пишут, що це відкриває Шевкунову шлях на пост патріарха. Позиції серед керівництва країни у нього сильні, - не знаю, як до нього ставляться у церкві.

Ніколай Подосокорскій:

А там через рік-два, коли Кіріл (Гуняєв) попроситься на спокій, і його змінить більш жорсткий владика Тіхон. Цікаво, чи примириться з такою спецоперацією митрополит Іларіон (Алфєєв), який теж дуже хоче стати патріархом.

Алєксєй Шабуров:

Доки ми чекали призначень в уряді, великі кадрові зміни відбулисб у РПЦ.

Тіхона (Шевкунова) призначено митрополитом Псковським. Що б там не говорили, тепер він отримає "досвід єпархіального управління", необхідний кандидату в патріархи. Разом з тим зрозуміло, що Псков - не межа мрій Шевкунова, і для нього було б ідеально очолити, скажімо, Московську обласну єпархію. Але битву за Підмосков'я покищо, схоже, відкладено.

Роман Зайцев:

При патріарсі Алєксєє Рідігері, ми вважали, що це кінець, так загравати з владою. По обранні Кіріла Гундяєва, Рідігера згадуємо з певною ностальгією. Все це гундяєвське пекло не могло і у страшному сні примаритись.
Однак не має межі досконалості, на обрії вималювався Тихон Другий, це я вам скажу буде ще той звіздець!
Гундяя ще добрым словом згадаємо. Складно у це повірити, адже гірше бути не може. Може, може!

Ендрю Дєсніцкій:

Розмови про те, хто буде наступним патріархом доволі безглузді. При сучасних обставинах - Тіхон без варіантів. Притому він буде таким, яким він буде потрібен Путіну і Системі - або це буде вже не він, а інший, такий же. Патріарха у нас вибирати буде та ж людина, яка вирішує взагалі все у країні. От, власне, і все.
А потім колись буде щось зовсім іднше. І можливо, у цій новій реальності вже буде зовсім не важливо, хто там у нас патріарх. Ми ж у вагоні метро не питаємо, хто там машиніст потягу.

Іван Бєляєв

https://www.svoboda.org

(Переклад наш - Ред.)

Переглядів: 36 | Додав: xCosmick | Теги: Тихон (Шевкунов) | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Календар
«  Травень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту
 
  
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2018 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz