Меню сайту
Форма входу
Головна » 2018 » Серпень » 15 » Чому російські офіційні медіа розлюбили МП
21:36
Чому російські офіційні медіа розлюбили МП

Чому російські офіційні медіа розлюбили МП

Можливості медіа в сфері маніпуляції інформацією дозволяють при наявності певного вміння, ні на йоту не збрехавши, перевернути з ніг на голову весь сенс події, про який йде мова. Яскравою ілюстрацією того, як це робиться, служить старий совіцький анекдот, відповідно до якого повідомлення ТАСС про автоперегони, в яких брали участь всього два учасники, американський президент і совіцький прем'єр, виглядало наступним чином: «Президент Ейзенхауер на хваленому американському "Кадилаку" прийшов передостаннім, а Нікіта Сергєйовіч Хрущов на "Москвичі-407" зайняв почесне друге місце». У медіа, особливо в сучасних медіа, важливо не те, що саме розповідається - важливо те, як саме це робиться, і що залишається за кадром, а що несподівано виходить на перший план.

Останні два тижні стали унікальними для російського медіапростору - вперше за три десятка років у офіційних російських ЗМІ (як державних, так і лоялістських) інтонація повідомлень, у яких мова йде про РПЦ МП, стала як мінімум підкреслено об'єктивістською, а як максимум - відверто негативною.

Поворот щодо офіційних медіа до МП розпочався з повідомлень про відставку багаторічного директора ХПП «Софріно» Пархаєва. Спочатку дивним чином у публічному доступі з'явилося повідомлення про те, що МП звернувся за допомогою до МВС - зміна директора церковного підприємства, як виявилося, неможлива без силового компоненту. При цьому, судячи з опублікованої версії документа, витікання відбулося із апарату МВС, а не із апарату МП: у мережу потрапила копія прийнятого факсу з відповідними відмітками. Дивним чином раніше подібні документи щодо РПЦ з МВС не витікали у публічний доступ.

Далі стало ще цікавіше: незважаючи на вже наявну інформацію про офіційне прохання про надання силової підтримки для зміни менеджменту, не якесь там опозиційне видання, а офіційний ТАСС повідомив, що на території ХПП «Софрино» йдуть обшуки, посилаючись при цьому на невідомі анонімні джерела. При цьому, що характерно, у інформації ТАСС не було взагалі згадано про те, що поліція прибула на територію підприємства на прохання його власника.

Всі ці дивні речі разом з фігурою нового директора ХПП «Софріно», у біографії якого немає ні дня роботи ні у виробничих, ні у церковних структурах, зате є факт нагородження пам'ятним знаком на честь 90-річчя ГРУ ГШ ЗС РФ, змусили припустити, що зміна керівництва ХПП сталася в результаті зовнішнього тиску на керівництво МП і п. Гундяєва особисто.

З чим могло бути пов'язано такий перерозподіл власності? Найбільш вірогідний варіант - таким чином МП змусили розплатитися за «ефективний менеджмент» банку «Пєрєсвєт». Як відомо, у результаті краху цього банку своїх коштів позбулися зовсім не звичайні російські громадяни (досить буде назвати тільки одне прізвище - вкладником цього банку була відома в минулому спортсменка Аліна Кабаєва). Цілком можливо, що не усім із вкладників банку сподобалося таке «високодуховне» поводження з їх грошовими коштами, коли вкладаєш не один десяток мільйонів, а отримуєш у відповідь тільки 1,4 мільйона за страховкою АСВ. І більш ніж можливо, що неакуратне, «не по поняттях» поводження із довіреними їм грошима російської еліти призвело МП до втрати фактичного контролю над ХПП «Софріно». У тій системі координат, у якій існує російська еліта, «кидати на бабки» можна - але тільки звичайних громадян, «лохів», а не еліту, «братів»; а ось якщо ти «брата з лошком сплутав», тобі швидко і доступно пояснять, що ти неправий. І крах «Пєрєсвєта» з виведенням мільярдних сум у невідомому напрямку - це якраз те, що в системі координат російської еліти неприпустимо.

Сюжет із переходом управління у ХПП «Софріно» з одних рук в інші став тільки початком серії негативних повідомлень про МП у російських медіа. Пархаев було звільнено 28 липня, 29 липня з'явилися повідомлення про притягнення МВС до процесу передачі справ на підприємстві, 30 липня вийшло процитоване вище повідомлення ТАРС, а вже 3 серпня одне з провідних російських видань, РБК, опублікувало інформацію про те, як Єкатеринбурзька єпархія брала участь у розкраданні понад мільярда рублів із держкоштів, виділених на реалізацію міждержавного контракту у сфері військово-технічного співробітництва. Варто відзначити, що єкатеринбурзький митрополит має право першого  фінансового підпису на документах, які виходять з єпархіального управління, і ніяк не міг бути не причетним до «бізнес-проекту».

Характерно, що при цьому повідомлені РБК відомості були взагалі не обов'язковими у новинному матеріалі; дивним чином новина про порушення кримінальної справи стосовно певної посадової особи більш ніж наполовину була присвячена опису іншої кримінальної справи, за якою вже винесено вирок у минулому році. І не менш цікаво те, що, на відміну від багатьох інших повідомлень про відмивання грошей за допомогою структур РПЦ, дана інформація є доведеним у суді фактом і викладена у вироку, що набрав чинності.

Несподівано широко стало висвітлюватися у державних медіа і ДТП за участю одного з наближених до нинішнього керуючого справами МП і петербурзького митрополита п. Судакова 4 серпня (за деякими даними, сам Судаков був у числі тих, хто знаходився в автомобілі на момент зіткнення). Так, П'ятий канал, що працює по всій території РФ і що входить до складу «Національної медіагрупи», яка об'єднує Перший і П'ятий канали, а також канал «Рен-ТВ» (керує НМГ вже згадувана вище Аліна Кабаєва), присвятив як мінімум три сюжети (123) цьому ДТП у своєму ефірі. При цьому варто зазначити, що ДТП за участю статусних представників МП траплялися і раніше, але широким надбанням федеральних медіа не ставали ні разу.

І, нарешті, 6 серпня один з найбільш відвідуваних інтернет-ресурсів, «Лента. Ру», запустив «трьохсерійний» репортаж про життя МП. У першій із трьох частин переказуються давно відомі і абсолютно не нові факти, що також стали вже широким надбанням і включені в судові вироки (справа про вбивство в мосейцевському притулку і справа боголюбовського притулку), друга частина присвячена досить спекулятивним міркуванням про джерела доходів РПЦ, третя - наявності у кадрах МП відставних військових і спецслужбистів. Нічого нового ні в одній з частин «сенсації», під яку відведено навіть спеціальний піддомен, знайти не вдалося.

При цьому досить цікаво, що при всій претензії на вичерпне пояснення джерел доходу РПЦ у репортажі «Лєнти. Ру» така сфера церковних бізнес-інтересів, як банківська справа, відсутня зовсім - не фігурують там ні теж збанкрутілий кілька років тому банк «Софріно» (ще одне дітище щойнозвільненого Пархаєва), ні тим більше «Пєрєсвєт». Іноді відсутність тієї чи іншої інформації більш красномовно свідчить про її важливість, ніж згадка про неї.

Репортаж «Лєнти. Ру» виконаний у дивовижній стилістиці - приблизно так МП-місіонери розповідають про Свідків Єгови або харизматів, але по відношенню до «панівного віросповідання» такого тону в лояльних державі медіа не було, напевно, мінімум з 1988 року. Чимала кількість брехні (чого варті хоча б твердження про те, що у РПЦ зараз монастирів більше, ніж в 1913 році, або про те, що «Домострой» був за часів СРСР забороненою книгою), поєднане з відверто хамським тоном автора матеріалу, - так про РПЦ у постсовіцький час у офіційних ЗМІ ще не писали.

Таким чином, можна констатувати, що за останні два тижні тон державних і лоялістських медіа по відношенню до РПЦ МП змінився з нейтрально-доброзичливого на як мінімум підкреслено об'єктивістський, а в окремих випадках - і на жорстко негативний.

З чим це може бути пов'язано? Можливо, що п. Гундяєву відмовило почуття самозбереження, і він дозволив собі засумніватися у правильності відібрання у нього ХПП «Софріно». Тому довелося витратити певну кількість сил і ресурсів, щоб показати дідку, що зарвався, його справжнє місце у табелі про ранги, давши зрозуміти, що просте оголошення вже наявних у публічному доступі матеріалів судових справ дасть можливість знищити фінансово і морально і його самого, і його контору. І якщо це припущення правильне, то скоро інформаційна атака на МП припиниться - якраз тоді, коли пан Гундяєв усвідомить свою неправоту і прийде із покаянням до тих, хто втратив гроші у його банку.

Але можливий і інший варіант - правлячий режим вирішив із тих чи інших причин (наприклад, тому, що людина, якій не перший десяток років розповідають, що він - немов другий хреститель Русі, дійсно у це повірив) привести РПЦ МП до пристойного для стороннього спостерігача виду, і тоді державна машина буде вимагати тільки одного від церковних функціонерів: «дотримуйтесь своєї ж конституції», живіть відповідно до своїх же проповідей. І в цьому випадку державна пропагандистська машина (в першу чергу - федеральні телеканали) почне атаку на МП за всіма правилами ведення бойових дій, тим більше, що і приводів шукати особливо не доведеться - кожен день приносить добрі інфоприводи.

В цьому випадку Гундяєву і компанії не позаздриш: чого доброго, і на трамваї їздити доведеться, якщо партія накаже. Втім, і його самого, і його компанію не шкода абсолютно. А ось кого дійсно варто пожаліти - так це рядових співробітників корпорації: пропаганда не знає пощади, і у разі повномасштабної інформаційної атаки (справжньої, а не тієї, яка привиділася у 2012 році) МП не вистояти, і основний удар на себе візьмуть звичайні священики.

Час покаже, який з двох варіантів виявився правильним. Але одне можна з точністю стверджувати вже зараз: МП вийшла у офіційному інфополі зі статусу «дорогого небіжчика», про якого можна говорити або добре, або нічого; МП тепер стала такою ж вразливою для державних ударів, як і будь-яка інша релігійна організація в Росії. І поки що це - головний підсумок 2018 року для РПЦ МП (принаймні - її російської частини).

(Переклад наш - Ред.)

https://ahilla.ru

Переглядів: 75 | Додав: xCosmick | Теги: пропаганда, РПЦ і гроші, скандал | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Календар
«  Серпень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту
 
  
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2018 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz